De-a lungul anilor, a tot circulat zvonul conform căruia rețeta salamului de Sibiu ar conține carne de cal. De acolo și gustul deosebit. Zeci de specialiști și-au dat cu părerea, dar răspunsurile au fost mereu ambigue. Astfel, totul s-a transformat într-un mit și fiecare a fost invitat să creadă ce vrea. Turnul Sfatului a stat de vorbă cu președinta Asociației Producătorilor de Salam de Sibiu și a aflat cât e adevăr și cât e legendă.
În perioada comunismului, Salamul de Sibiu era considerat un produs de lux. Însă, nici în zilele noastre nu este cu mult diferit. Raportat la vânzări și producție, fiecărui locuitor din România i se cuvin patru felii de salam pe an. De-a lungul timpului, una dintre cele mai mari legende care a circulat despre salamul de Sibiu este legată de rețeta acestuia și anume: are sau nu carne de cal? Asta am încercat și noi să aflăm de la Carmen Gavrilescu, președinta Asociației Producătorilor de Salam de Sibiu.
„Cutuma are un sâmbure de adevăr. La 1900 nu existau aceste membrane pe care le utilizăm noi astăzi și se utilizau membranele naturale. Membrana în care se umplea salamul de Sibiu era de cal. Era o membrană naturală care dădea un gust ușor diferit. Se matura foarte mult, nu existau sisteme de climatizare și dura undeva la nouă luni de zile facerea acestui salam”, spune Carmen Gavrilescu.
Întrebată dacă se mai face și în zilele noastre acest salam, aceasta răspunde afirmativ.
„Mai facem și astăzi acest salam, în membrană de cal. Noi le numim ediții de colecție și le facem o dată sau de două ori pe an tocmai pentru a păstra tradiția și a duce mai departe și pentru copiii noștri această poveste interesantă și zicem noi, ușor picantă. Noi am lansat anul trecut una dintre aceste ediții și a avut mare succes”, spune președinta Asociației Producătorilor de Salam de Sibiu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Alătură-te comunității
5 răspunsuri
-
Daca caii sunt lasati sa paste pe pajiste, nu vad de ce carnea de cal ar fi ne-sanatoasa.
Dar inteleg de ce este repulsiv gandul. Calul a fost un animal foarte util de-a lungul istoriei, frumos si chiar nobil, as spune.
Deci:
dpdv alimentar este ok sa mancam carne de cal.
dpdv cultural, nu este ok sa mancam carne de cal.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
O problemă nu se rezolvă creând alte probleme.
Rușine maximă!
Kitsch total. Cum sa va luati dupa Hollywood?! Ala e model? Mai ales ca ala e un oras nou ,…
O prostie mai mare nu exista. Auzi ca masini sunt in fiecare zi…pai masinile alea nu au ramas parcate pentru…
Eu am băut intenționat vreo 3 kile de rachiu ca sa ma fac muci, sa chem salvarea si sa ma…














Lasă un răspuns