Marţi,
16.04.2024
Partial Noros
Acum
19°C

Singura coreeancă stabilită la Sibiu și povestea afacerii pe care a deschis-o: „Am fost surprinsă că toată lumea vrea să mă ajute”

Singura coreeancă stabilită la Sibiu și povestea afacerii pe care a deschis-o: „Am fost surprinsă că toată lumea vrea să mă ajute”

Ji-won Lee are 39 de ani, iar de șapte ani locuiește în Sibiu. A venit în țara noastră după ce s-a îndrăgostit de un sibian, care avea apoi să îi devină soț, iar în prezent administrează un restaurant cu specific coreean pe care l-a deschis în urmă de mai bine de un an alături de sora sa. Despre experiența pe care a avut-o până acum în orașul nostru, despre dificultățile pe care le-a întâmpinat, dar și despre oportunitățile pe care i le-a deschis Sibiul am vorbit cu coreeanca pe care am întâlnit-o chiar la Basak, micul restaurant de pe strada Turnului a cărui proprietară este.

Ji-won are 39 de ani și este din Seoul, metropola cu aproape 10 milioane de locuitori, capitala Coreei de Sud, unde a și studiat arhitectura și sculptura. A lucrat apoi într-un birou arhitectural în Seoul, iar în 2017 iubirea avea să o aducă la Sibiu.

„Nu mă așteptam să fiu singura care locuiește aici pentru că în București sunt câteva sute de coreeni. Am ajuns la Sibiu pentru că soțul meu este sibian, iar după ce ne-am căsătorit ne-am mutat aici, în 2017. El a călătorit în Coreea cu un prieten și ne-am întâlnit acolo prin cineva comun. Știam orașul pentru că îl vizitasem, îi vizitasem familia. Mai fusesem în România, am vizitat Brașovul, am vizitat Făgărașul. Totul era nou pentru mine, oraș nou, cultură nouă”, a povestit coreeanca pentru Turnul Sfatului.

Și-a dorit să-și facă o afacere a sa  

La scurt timp Ji-won și-a dorit să-și deschidă un business în orașul nostru. Parteneră în afacerea sa a fost sora ei, Ju-won Lee, la bază profesoară de matematică. Prima idee de afacere a fost să importe produse coreene în Sibiu, dar planul a fost anulat la scurt timp.

„Mă gândeam ce să fac aici pentru că nu vorbesc româna și, de asemenea, nu sunt nici foarte bună la engleză. Nu aveam prea multe opțiuni, vorbeam cu sora mea și mă gândeam ce am putea face aici. Ne-am gândit că sunt foarte multe produse din Coreea care ar merita să fie prezentate aici. Apoi am rămas însărcinată, iar planul a fost anulat. După ceva timp, ea s-a mutat aici și am început să facem căutări și să facem pași pentru a înregistra un business”.

Cum a apărut Basak 

Cele două și-au dorit să aducă la Sibiu o parte din gastronomia și cultura din Coreea și să gătească pentru clienții care le pășesc pragul restaurantului. Necunoașterea limbii române, dar și birocrația au făcut ca timpul de deschidere a micii afaceri să dureze aproximativ doi ani.

„Am avut mari probleme cu limba, de fiecare dată când mergeam la primărie, de exemplu, rugam prietenii să ne ajute, dar prietenii nu erau disponibili tot timpul, așa că ne-am descurcat cu google translate. Erau foarte multe documente și ne foloseam de internet pentru a încerca să traducem ce scria pe ele.

Am înregistrat afacerea în 2019 și ne-a luat doi ani să o deschidem. Ne-am gândit că este ușor să deschidem afacerea, în Coreea înregistrezi un document și asta este tot. Sunt multe procese și documente, a fost mult mai greu decât ne-am așteptat. Ne-am gândit prima dată să importăm produse coreene, dar ne-am dat seama că este destul de dificil acest lucru. Ne-am gândit să facem un restaurant micuț. Nu știam că locul trebuie să fie înregistrat ca restaurant, că destinația spațiului trebuie schimbată, iar acest lucru a durat până am găsit un loc care era deja înregistrat ca restaurant”, a mai povestit aceasta.

Ingrediente și sosurile folosite la Basak sunt aduse special din Coreea, iar Ji-won spune că oamenii au reacționat neașteptat de bine la mâncare și au fost curioși să încerce preparatele restaurantului.

„Ne-am gândit cum vor reacționa oamenii la mâncare pentru că gusturile sunt foarte puternice și picante. Ne era teamă de acest lucru, dar am observat că oamenilor le place, sunt oameni care ne întreabă dacă putem face și mai picant. Sunt mulți cărora le este teamă să încerce, dar sunt și care încearcă pentru prima dată și apoi revin la noi. Sunt oameni care sunt interesați nu doar de mâncare, ci și de cultură”, a detaliat ea.

„Aici, de fiecare dată când ies cu copilul sau la cumpărături oamenii vor să mă ajute”

Despre oamenii din Sibiu spune că sunt deschiși, că este ajutată peste tot pe unde merge și că a fost surprinsă de amabilitatea sibienilor.

„Prima impresie atunci când am ajuns aici a fost că este mult mai frig. Nu aveam legături cu nimeni pentru că nu știam să vorbesc româna. În Seoul, am trăit în aceeași casă 30 de ani și oamenii sunt destul de distanți, nu-mi cunoșteam nici vecinii foarte bine. Aici, de fiecare dată când ies cu copilul sau la cumpărături oamenii vor să mă ajute. Am fost foarte surprinsă că oamenii vor să mă ajute. M-am adaptat vieții de aici”.

Are și câteva activități pe care preferă să le facă de când s-a stabilit în România. „Îmi place să mergem în natură, la Cisnădioara, la Sibiel. Și să facem grătar. Cel mai mult îmi place ciorba de burtă”, a concluzionat ea. 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

8 comentarii

Statul esuat roman

Acum 1 lună

"In Coreea inregistrezi un document pt firma si asta e tot.....aici trebuie 2 ani..."....No comment
Raspunde

Mima

Acum 1 lună

Infiintarea firmei este rapida, doar depui documente, de spatiu, acte administrator si in cateva zile e gata. Apoi in functie de activitate trebuie sa iei autoriatii sanitare, pompieri, ..etc. Nu se poate si sigurnta alimentara, la incendii (vezi cazul Colectiv), dar si fara autorizatii. Daca nu ai autorizatii si statul iti da dreptul sa functionezi, apoi apare un incendiu, ceva ..tot statul e de vina :D, haideti sa fim seriosi. Este greu sa dechizi firma si sa obtii toate autorizatiile pt restaurant daca nu stii limba romana.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Amn114

Acum 1 lună

citez din articol: "Cele două și-au dorit să aducă la Sibiu o parte din gastronomia și cultura din Coreea și să gătească pentru clienții care le pășesc pragul restaurantului". Deci n-au făcut asta pentru bani, ci din filantropie? Umanitarism? Dacă mă duc la restaurant și, la momentul aducerii notei de plată, le spun că eu credeam că prânzul mi-a fost adus din pasiune, că nu e pe bani - pentru că așa scrie la ziar - oare scap fără să plătesc?
Raspunde

M

Acum 1 lună

Mergi inapoi in pestera ta de arogant.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Bravo Romania, un document in Coreea, doi ani in Romania ca sa-ti deschizi un restaurant. Cum sa nu avem bugetarime si deficit...
Raspunde

Iulia

Acum 1 lună

Nu este singura coreeană din Sibiu, mai ales care are o afacere aici
Raspunde

Bibi

Acum 1 lună

Felicitari, mancarea e super buna dar din pacate meniul e foarte limitat. Urmatorul pas ar fi un adevarat restaurant cu mai multe produse Coreene, nu un fast food.
Raspunde

Gabriela

Acum 1 lună

Bravo doamnelor ptr curajul vostru, sper sa vă meargă bine. Daca voi trece prin Sibiu sigur o sa va vizitez!

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus