Reprezentanții administrației locale prezintă în consultare publică documentației de Plan Urbanistic Local (PUZ) pentru construirea unui complex de natație, sport și agrement. Terenul, în suprafață totală de peste 24 de hectare (242.326 mp), este situat în vecinătatea cartierului Valea Aurie și va face legătura între Parcul Belvedere și Pădurea Zoo. „Se creează astfel o centură continuă de spații verzi”, se arată în documentația consultată de Turnul Sfatului. Accesul principal se va face din Calea Poplăcii, iar cel secundar, din strada Preot Bacca.
Proiectul „Reîncadrare funcțională din UTR S/UTR Cazarma 528 în UTR Vs pentru construire complex de natație, sport și agrement” a fost elaborat de SC Arhimus SRL.
Perioada de consultare publică este 1 - 26 august 2025. Observațiile și propunerile din partea publicului pot fi transmise pe adresa Primăriei Sibiu, str. Samuel Brukenthal nr. 2 sau prin e-mail la [email protected].
Documentația de urbanism supusă consultării include un memoriu de prezentare, regulamentul local de urbanism, planșa de reglementări urbanistice și planșa privind posibilitățile de mobilare urbană. După această etapă, se va elabora raportul privind informarea și consultarea publicului și se va transmite documentația spre avizare instituțiilor abilitate.
„Primăria Sibiu dorește extinderea infrastructurii de agrement actuale a municipiului Sibiu prin completarea și diversificarea ofertei de petrecere a timpului liber pentru locuitori și turiști. Municipalitatea urmărește o dezvoltare a orașului bazată pe principii moderne și de actualitate, în concordanță cu tendințele europene. Complexul de natație, sport și agrement se va adresa unui public larg – copii, elevi, studenți, adulți și pensionari – și va găzdui competiții sportive de înot și polo pe apă, baschet, tenis, mini-fotbal, oină și atletism, destinate sportivilor, dar va reprezenta totodată unul dintre cele mai agreabile spații de mișcare și relaxare din municipiul Sibiu”, se arată în memoriul de prezentare al proiectului.
Copiii vor beneficia de locuri de joacă special amenajate, iar complexul va include un teren pentru petanque, un turn de observare, carusel, bazine de apă pentru jocuri și relaxare. În cadrul complexului se vor desfășura diverse activități: ore didactice de educație fizică și sport, ore de educație botanică în mini-sere cu plante, cursuri de inițiere în înot și polo pe apă, dar și activități de recreere și petrecere a timpului liber.
Consultă aici întregul memoriu de prezentare
Plansa de reglementări urbanistice/Primăria Sibiu
Terenul vizat a fost divizat în patru unități teritoriale de referință: UTR Sportiv, UTR V – Loisir, UTR Ve (spații verzi) și UTR P (zone de parcare și utilități).
Zone pentru bazine, sport, agrement și relaxare
Cea mai importantă zonă, UTR Sportiv, va include clădiri cu bazine acoperite (olimpic, activ, cu perete de alpinism sau pentru copii), precum și bazine exterioare, terenuri de sport, vestiare, gradene, restaurante, alei, mobilier urban, zone de joacă și alte amenajări pentru recreere și competiții.
Pentru această zonă se impun standarde riguroase: minimum 50% din suprafața parcelei trebuie să fie acoperită de spații verzi, iar pentru fiecare arbore matur tăiat trebuie plantați alți trei. De asemenea, parcajele vor fi înverzite, cu un arbore la fiecare patru locuri de parcare. În ceea ce privește împrejmuirile, se acceptă doar garduri de maximum 1,80 m, cu soclu opac de 0,6 m și partea superioară transparentă, dublată de gard viu – fiind interzise gardurile prefabricate din beton și cele din materiale opace (plexiglas, tablă etc.).
Zonă de loisir cu turnuri, livezi, hamace și zone educaționale
UTR V – Loisir se va adresa în special activităților de recreere și relaxare în aer liber. Aici vor exista terenuri pentru fotbal, baschet, minigolf, zone pentru saună și baie la copcă, locuri de joacă, carusel, amfiteatru în aer liber, zone cu hamace, livezi, sere, alei senzoriale și grădini botanice în miniatură. Înălțimea maximă admisă a clădirilor este de 20 de metri, iar regula generală este că minimum 50% din suprafață trebuie să rămână spațiu verde.
Construcțiile temporare pentru evenimente culturale sau sportive vor fi permise, cu condiția să fie demontate în maximum 3 zile după încheierea manifestărilor.
Zone exclusiv verzi și spații pentru parcări și utilități
Zona UTR Ve este destinată exclusiv spațiilor verzi și aleilor pietonale, fiind interzisă orice construcție, cu excepția echipamentelor de iluminat sau mobilier urban. Aici, coeficientul de ocupare a terenului este de numai 1%, iar cel de utilizare, de 0,1.
De cealaltă parte, UTR P cuprinde trei subzone (P Principal, P Grădinița și P Belvedere), unde se vor amenaja parcări, stații de autobuz, totemuri, zone pubele și carporturi cu panouri fotovoltaice. Sunt permise construcții cu regim de înălțime redus (subsol + parter, maximum 5 metri la cornișă), cu un procent maxim de ocupare de 80% și CUT de 0,8. Spațiile libere vor trebui tratate ca spații verzi decorative, cu arbori plantați pentru fiecare patru locuri de parcare și înlocuirea triplă a arborilor maturi tăiați.
Consultă aici Regulamentul local de urbanism
Pod pietonal între noul Complex și Parcul Belvedere
Accesul pe terenurile generatoare se face prin Calea Poplăcii. Prin PUZ se propune un acces carosabil secundar din strada Preot Bacca unde se va amenaja o parcare care va deservi și Parcul Belvedere. Din Calea Poplăcii se propune încă un acces secundar destinat administrației. Se propune bandă specială pentru transportul în comun pe arealul noului complex de natație cu stații de autobuz dedicate și special amenajate pentru capăt de linie. De asemenea, se propune o legătură pietonală între Parcul Belvedere și noul complex prin crearea unui pod pietonal. Pista de biciclete existentă în pădurea de la zoo se va conecta cu pista de biciclete propusă în cadrul complexului nou creat.
Prin proiect se propun amenajarea de spații verzi într-o proporție mai mare de 50% din suprafața terenului. Se propune valorificarea cadrului natural existent, prin menținerea careului de vegetație și amenajarea unor spații de joacă pentru copii în incinta creată. Aliniamentul de arbori existent în partea de nord-vest a terenului se va păstra și se propune amenajarea unei alei pietonale de-a lungul acestei plantații. Lacul existent, format artificial din acumularea precipitațiilor, se propune a fi curățat și să facă parte din zona de promenadă nou propusă.
Modernizarea circulației
Se propune o girație pe Calea Poplăcii la accesul principal în cadrul complexului de natație. Se propune încă un acces carosabil destinat administrației și întreținerii complexului. Accesul carosabil pe teren va fi controlat.
Pentru facilitarea traficului carosabil în incinta terenului se propune realizarea unei bucle perimetrale zonei de parcare. Se propune o zonă nouă de parcare cu acces dinspre strada Preot Bacca, în proximitatea parcului Belvedere.
Planșă mobilare urbanistică/Primăria Sibiu
Aici poți vede planșa la mărime mare
18 ani de negocieri pentru schimbul de terenuri cu Ministerul Apărării
Despre realizarea unui Complex de Natație, Sport și Agrement pe Calea Poplăcii a vorbit primarul Astrid Fodor într-un interviu pentru Turnul Sfatului în care a amintit despre proiectele ce vor fi realizate din excedentul bugetar de 45 de milioane de euro al Sibiului.
Guvernul României a aprobat în luna octombrie a anului 2023 schimbul de terenuri între Primăria Sibiu și Ministerul Apărării privind poligonul de la Poplaca. Pentru cele 52 de ha de teren intravilan, municipalitatea s-a angajat să ofere la schimb 141 de ha aflate în zona poligonului Daia.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: PUZ pentru Complexul de natați , spatii agrement sibiu , sport și agrement sibiu , Complexul de natație , Primăria Sibiu
Vizualizari: 5499
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Diana
Acum 9 ore
Unde?
Acum 9 ore
Gelu
Acum 10 ore
Hermannstadt
Acum 12 ore
Marioara