Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Reabilitarea Bazinului Olimpia nu este blocată: Are autorizație de construire, proiectul tehnic este în analiză, noul termen de finalizare septembrie 2027

Ștefan Dobre
2
bazinul-olimpia-renovare-5-aj9o

Proiectul modernizării Bazinului Olimpia nu este blocat, ci parcurge o serie de tape birocratice necesare demarării construcției. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administrației informează că a fost elaborat proiectul tehnic de execuție, iar termenul pentru finalizarea lucrărilor anunțat este septembrie 2027.

Publicitate
Publicitate

Informațiile au fost făcute publice de Ministerul Dezvoltării în data de 18 decembrie, într-un răspuns scris oferit secretarului de stat Nini Săpunaru, transmis mai departe în urma interpelării deputatului AUR Fabian-Cristian Radu.

”Precizăm că la data de 24.02.2025 a fost emis ordinul de începere a serviciilor de proiectare.

Astfel, în perioada 19.02.2025 – 03.07.2025, după o serie de întrevederi cu reprezentanții antreprenorului, proiectantului general, Clubului Sportiv Municipal Sibiu şi ai Agenţiei Naționale pentru Sport au fost definitivate soluțiile tehnice necesare astfel încât bazinul de sărituri să fie în conformitate cu standardele FINA (Federația Internațională de Nataţie).

Menţionăm că la această dată au fost obținute toate avizele și acordurile necesare pentru obtinerea autorizației de construire.

În data de 05.09.2025, antreprenorul a depus la Primăria Municipiului Sibiu documentația necesară în vederea obținerii autorizaţiei de construire, iar la data de 24.09.2025 aceasta a fost emisă.

Publicitate

La acest moment, Proiectul tehnic de execuție, în conformitate cu solutiile tehnice necesare pentru conformarea bazinului de sărituri la standardele FINA, a fost elaborat și se află în curs de analiză și aprobare documentația tehnică. Ulterior acestei etape, se va emite ordinul de începere a lucrărilor de execuție.

Termenul contractual de finalizare a lucrărilor de executie este data de 19.09.2027”, explică subsecretarul de stat Aurel-Dragoș Drăghescu, în răspunsul citat.

raspuns bazin olimpia

Cu câteva luni înainte, același subsecretar de stat preciza într-un răspuns oferit deputatului Raluca Turcan că termenul pentru finalizarea lucrărilor este martie 2027. Reamintim că bazinul are deja un constructor desemnat prin societatea Geiger Construcții Proiecte – divizia de construcții civile a grupului Geiger. Directorul companiei a explicat recent pentru Turnul Sfatului că toate părțile implicate își doresc începerea lucrărilor cât mai rapid.

„Dosarul de autorizare a lucrărilor a fost depus, ne-au fost solicitate modificări și putem spune că reprezentanții Primăriei Sibiu și-au dat tot concursul pentru aceste demersuri, este evident că își doresc și ei să deschidem cât mai repede acest șantier. Suntem în termenul de obținere a autorizației, după care vom aștepta instrucțiuni de la Compania Națională de Investiții (CNI – n.r.), care trebuie să emită și ordinul de începere a lucrărilor. Sperăm să nu fie probleme cu finanțarea”, spunea Alexandru Radu, directorul Geiger Construcții Proiecte – divizia de construcții civile a grupului Geiger.

Cât privește finanțarea lucrărilor, subsecretarul de stat Aurel-Dragoș Drăghescu a ținul să precizeze că aceasta depinde de alocațiile bugetare al companiei Naționale de Investiții.

”Menționăm că finanțarea obiectivului de investiţie se face în corelare cu alocațiile bugetare destinate fiecărui program derulat de Compania Națională de Investiții S.A., în baza OG nr. 25/2001, aprobată cu modificările şi completările ulterioare”, a mai menționat Aurel-Dragoș Drăghescu.

Contractul de proiectare și execuție a Bazinului Olimpia a fost semnat în vara anului 2024. Bazinul Olimpia este unul din cele mai „promise” lucrări de reabilitare a infastructurii sportive din municipiu. Autoritățile se „laudă” cu demararea lucrărilor la bazinul Olimpia din primăvara anului 2022.

Citește și GALERIE FOTO – Cum va arăta noul Bazin Olimpia. ”Lucrările vor începe în a doua jumătate a anului”

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Ce va trebe bazin ?
    Ce va trebe bazin ?

    asta nu intereseaza pe tutele ce conduc sibiul !

    1
    1
  2. Avatar Plot twist
    Plot twist

    O sa fie mutat langa proiectul „noul” spital ? :))))))))))))))))))) Traiasca FDGR, doamna amnezica cu nume de cod, Traiasca PSD + PNL si „doamna” cu chirie de 250 de E. Orasul asta e o gluma proasta.

    1
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate