Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Peste 30.000 de sibieni sunt diagnosticați cu diabet. DSP avertizează asupra riscului comelor diabetice și explică măsurile de prevenție

Silvana Armat
0
Foto DSP Sibiu
Foto DSP Sibiu

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Sibiu atrage atenția asupra comelor diabetice, complicații severe ale diabetului zaharat care apar atunci când nivelul glicemiei crește sau scade excesiv și care reprezintă urgențe medicale majore.

Publicitate
Publicitate

Datele DSP Sibiu arată că, la sfârșitul lunii martie a acestui an, în evidențele medicale din județul Sibiu figurau 30.812 persoane diagnosticate cu diabet zaharat. Dintre acestea, 601 au fost depistate doar în primul trimestru al anului. Totodată, 5.539 de pacienți sunt insulinodependenți.

Trei tipuri de comă diabetică

Potrivit specialiștilor, există trei tipuri principale de comă diabetică: coma hipoglicemică, coma hiperglicemică și cetoacidoza diabetică.

Coma hipoglicemică apare atunci când nivelul glucozei din sânge scade dramatic și poate afecta atât persoanele cu diabet de tip 1, cât și pe cele cu diabet de tip 2. De asemenea, poate surveni în urma unui efort fizic foarte intens. Printre simptome se numără transpirațiile reci, tremurăturile, palpitațiile, stările de anxietate, vederea încețoșată și incapacitatea de reacție, iar în cazurile grave poate duce la pierderea cunoștinței și instalarea comei.

Publicitate

Un alt tip este coma hiperglicemică, provocată de creșterea excesivă a glicemiei. Aceasta apare de regulă la persoanele cu diabet de tip 2 și determină îngroșarea sângelui și deshidratare severă. Simptomele includ sete accentuată, uscarea pielii și a mucoaselor, somnolență, confuzie, stare de slăbiciune, febră și, în unele situații, halucinații.

Cea de-a treia formă este cetoacidoza diabetică, care apare atunci când nivelul de insulină din organism scade foarte mult. Este întâlnită în special la persoanele cu diabet de tip 1 și se manifestă prin sete excesivă, urinări frecvente, greață, vărsături, dureri abdominale severe, slăbiciune, respirație cu miros specific și respirație accelerată.

Glicemia trebuie monitorizată constant

Reprezentanții DSP Sibiu subliniază că prevenirea acestor complicații începe prin diagnosticarea diabetului și respectarea tratamentului prescris de medicul diabetolog. Persoanele diagnosticate trebuie să își monitorizeze constant glicemia, să respecte programul meselor, să evite consumul de alcool și să urmeze tratamentul cu insulină atunci când acesta este indicat.

„În cazul unei persoane intrate în comă diabetică, fiecare secundă contează, dar la fel de mult contează și calmul și precizia cu care acționăm. Primul ajutor pe care îl putem oferi este apelul la 112. Apoi, în funcție de situație, dacă persoana este conștientă și cooperantă, în caz de hipoglicemie, putem administra persoanei o băutură dulce sau un cubuleț de ciocolată. În cazul persoanelor inconștiente, se așteaptă sosirea echipajului medical. În cazul comelor hiperglicemice nu se poate interveni decât prin spitalizare pentru că tratamentul de stabilizare necesită perfuzii cu insulină, restabilirea hidratării și monitorizare de specialitate”, a declarat dr. Simona Berariu din cadrul DSP Sibiu.

Publicitate
Publicitate

Silvana Armat
Silvana Armat

Redactor

silvana[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate