Vineri,
12.04.2024
Partial Noros
Acum
15°C

Trotuar desființat pentru a crea o parcare cu 90 de locuri pe Calea Dumbrăvii. Strada Theodor Aman devine pietonală

Trotuar desființat pentru a crea o parcare cu 90 de locuri pe Calea Dumbrăvii. Strada Theodor Aman devine pietonală

Firma Terra Building a început luni lucrările pentru desființarea trotuarului pe Calea Dumbrăvii, între strada Ludoș și zona de intrare în Grădina Zoologică. Aici primăria are în plan crearea a aproximativ 90 de noi locuri de parcare, după un model similar cu ceea ce există vizavi de intrarea principală în muzeul Astra, câteva sute de metri înspre Rășinari.

Reprezentanții Primăriei Sibiu au explicat pentru cititorii Turnul Sfatului că decizia a fost luată din două considerente. În primul rând, în apropiere este în curs de implementare un proiect pentru construcția unei noi piste de biciclete pe strada Theodor Aman, ceea ce va transforma străduța în zonă pietonală. Inclusiv spațiul de la intrarea secundară în Grădina Zoologică, prin urmare cei care ies în aer liber sau merg să vadă animalele vor avea nevoie de noi locuri de parcare în apropiere.

Un alt argument este acela că trotuarul respectiv era oricum foarte puțin folosit de pietoni, motiv pentru care spațiul devine mult mai util ca parcare.

.

”Pe Calea Dumbrăvii, pe porțiunea dintre str. Ludoș și zona de intrare la Grădina Zoologică, se amenajează spații de parcare. Măsura a fost luată în contextul în care str. Theodor Aman, sectorul dintre str. Valea Aurie și până la intrarea la Zoo, va deveni în curând pietonală și va fi amenajată cu piste pentru biciclete.

Pentru a oferi mai multe spații de parcare într-o zonă de agrement a orașului foarte frecventată de localnici și turiști, trotuarele foarte puțin utilizate de pe o latură a tronsonului menționat vor fi înlocuite cu aproximativ 90 de locuri de parcare publică”, au explicat reprezentanții Primăriei Sibiu.

Oficialii municipalității au mai precizat că niciun copac nu va fi tăiat pentru a face loc parcării, ci spațiul rezultat în urma desființării trotuarului va fi reamenajat.

Revenind la amenajarea străzii Theodor Aman, pista de biciclete va face legătura între Parcul Sub Arini și zona Grădinii Zoologice și Muzeul ASTRA. Până în martie 2025 ea ar trebui să fie gata, primăria semnând deja contractul cu asocierea Nord Construct SRL, Terra Building și Neo Plan SRL pentru proiectarea și execuția lucrărilor de amenajare.

Mai multe detalii despre acest proiect puteți găsi în link-ul următor:

Primăria a lansat licitația pentru noua pistă de biciclete care va lega Parcul Sub Arini de Zoo. Ce dotări moderne va avea

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

25 comentarii

Un sofer

Acum 1 lună

Sunt sigur ca primaria a ales (din nou) cea mai proasta varianta posibila pentru a incurca traficul si ina cea zona. Sper totusi sa nu fie parcare in spic si sa fie ceva spatiu de siguranta intre parcare si banda de circulatie. Altfel o sa avem carucioare debarcate din masinile din parcare direct in trafic
Raspunde

Aci Duțu

Acum 1 lună

Dacă ești așa sigur, ia zi tu, cum trebuia făcută?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kukuruku

Acum 1 lună

Eh, bine ca se face si pista pe Aman, acum trebuie sa te feresti de biciclistii care simt nevoia sa bage viteza printre pietoni. Daca nu se poate sa fie civilizati sau sa fie interzise bicicletele acolo, asta e, decartam bani.
Raspunde

Dan

Acum 1 lună

Brovo! propui interzicerea bicicletelor pe pista de biciclete.
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Greu cu cititul..."propun" interzicerea pe strada (aleea) de acum, nu cand o sa fie si pista. Nici macar nu propun asta, doar zic ca ar fi o alternativa imposibil de aplicat.
Raspunde

@cucuru

Acum 1 lună

Pietonii n-au ce căuta pe pista de biciclete, numai bicicletele care merg în viteză
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibian neimbecil

Acum 1 lună

Foarte bine ca se fac locuri de parcare! Doar nu suntem toti obligati sa mergem cu trotinetele si cu Springuri electrice, ca curcubeii vegani si oengisti! Ne kerem scuze fata de boschetii care vor avea de suferit! Felicitari primariei! Abia astept comentariile cohortelor de iubitori de verde, dupa care nu s-ar mai construi nimic, nu cumva sa le deranjam chakrele de bautori de smoothie de alge de mare!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Barosanu

Acum 1 lună

*** Acest comentariu a fost șters, deoarece nu are nicio legătură cu subiectul, conține limbaj indecent și incită la ură.

Raspunde

Barosanu

Acum 1 lună

Îmi cer scuze, trebuia să includ în comentariu un „felicitări Primăriei!”. Văd că asta e parola care-ți dă cale liberă la postat orice inepție pe Turnul Sfatului. Altfel, riști ca ironia să-ți fie interpretată drept „limbaj indecent”, ba chiar „incitare la ură” de vreun posesor de BMW din redacția TS. Felicitări Primăriei, așadar!
Raspunde

Bambolero

Acum 1 lună

Bă ceafă lată, n-auzi că se face altă rută pentru troti? Da no, voi postacii de la fermă numai postați comanda, doar n-o să și citiți :)
Raspunde

B

Acum 1 lună

Să facă, dar cu plată!
Raspunde

Barosanu

Acum 1 lună

O nouă mizerie a „reprezentanților Primăriei” *** Pe așa-zisa „stradă” Theodor Aman (în fapt o simplă alee betonată care leagă parcul Sub Arini de Grădina Zoologică) bicicliștii oricum coexistau pașnic cu puținele mașini care trec (sau sunt parcate) pe acolo. Doar că e mai greu să faci piste de biciclete pe unde chiar e nevoie de ele, că deranjezi șoferii, așa că le faci unde e impactul mai mic: pe malul râului, pe alei, în parcuri, pe câmp etc. Ce contează că nu răspund unei nevoi reale, ce contează că sub pretextul pistelor se distrug trotuare, important e să ajungă banul public la cine trebuie și să se mai laude Primăria că a mai bifat câțiva km de piste de biciclete.

*** Acest comentariu a fost moderat, din cauza limbajului indecent.

Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Nu e vorba de masini decat pe sectiunea unde strada e dubla, de acolo unde se face o singura banda (alee) pana in V.Aurie nici nu cred ca aveau voie masinile (sau doar pana la vila aia smechera) De acolo cu pietonii nu prea coexista pasnic biciclistii...
Raspunde

Popa Doina

Acum 1 lună

Cine va curăța mizeria lăsată in padure după fiecare weekend?
Raspunde

Didulescu

Acum 1 lună

ce bataie de joc
Raspunde

R

Acum 1 lună

Bun, dar din parcarea nouă pe Dumbrăvii, dacă nu mai rămâne trotuar, pe unde circuli ca să traversezi la trotuarul de pe sens opus și la super atracțiile de agrement din zonă? Prin pădurea cu niciun copac tăiat? Sau traversăm direct prin trafic? Vizavi de muzeul Astra cam la fel, un trotuar al nimănui, de 0,5 m lățime, blocat de guri de canal, tufișuri și boturi de mașini.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ghiță

Acum 1 lună

Pietonul nu mai poate merge,numai bicicletele și mașinile,bravo !!!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ghiță

Acum 1 lună

De ce nu-mi postați comentariile?
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Daca nu defriseaza cativa zeci de arbori nici macar nu se pune ca si cum ar fi modernizare, trebuie precizat asta pe "caietul de sarcini" :)
Raspunde

Ratonul Furios

Acum 1 lună

Incompetenta si prostia la ea acasa: Primaria Sibiu! De ce au desfiintat parcarile de pe Cl.Dumbravii dintre Cimitirul Eroilor si intrarea principala in Cimitirul Ortodox? 1. Ca persoanele in varsta sa caute mult si bine un loc de parcare pe stradutele invecinate - de fapt este un atac direct la ortodoxie!. 2. Sa sifonezi o gramada de bani prin amenajarea unui mic spatiu verde in locul parcarii! 3. Cand, dupa cativa ani, iti dai seama ca ai facut prostii vii cu o idiotenie si mai mare-faci o noua parcare ! Iar sursa de furt! Ce sa-i faci? Cand esti prost de mic cand ajungi mare (la primarie) doar/ decat(sic!) te joci! Ps. Prevad multe accidente in zona!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

D.t.

Acum 1 lună

Au desființat parcările de lângă cimitir (punând gazon in schimb) probabil pt că fodoroaica nu are morți la cimitirul municipal. Altfel, parcarea era necesară pentru vizitatorii muzeului .
Raspunde

Emila

Acum 1 lună

Pen că în Sibiu se desființează parcări, orașul fiind pentru oameni, nu pentru mașini.
Raspunde

Bathory

Acum 1 lună

Pfoai, clar, gata. Se inchide Calea Dumbravii. Preconizez ca pentru vreo 2 ani, cam asa...
Raspunde

Elzoroaba

Acum 1 lună

Dap, va trebui să meri și tu și piți pe jos
Raspunde

Echo

Acum 1 lună

Și cei care parchează vor merge pe stradă până la destinație? "Trotuarul nu e folosit și e mai utilă o parcare" nu e un argument bun. Avem nevoie de trotuare sigure pentru a încuraja mobilitatea și de mai multe autobuze in zona pentru a nu mai fi nevoie de parcări.
Raspunde