Astăzi am aflat că cele mai multe izvoare și cișmele din județ nu au apă bună de băut, că prețul locuințelor în Sibiu a ajuns la același nivel cu Șelimbărul, iar strada Triajului intră în modernizare. Acestea sunt câteva dintre principalele știri ale zilei de luni în Sibiu.
O analiză a pieței imobiliare din zona Sibiului, realizată de agenția Vianto Properties, arată că locuințele în municipiul Sibiu și cele din Șelimbăr aproape au ajuns la o paritate. Singura diferență o mai fac casele. Detalii găsiți aici.

Extracția sau relocarea ursului care a ucis un localnic în Prod (comuna Hoghilag) este o himeră, este de părere primarul Nicu Lazăr. Singura urmare certă a tragediei rămâne acordarea de despăgubiri. Dacă familia celui decedat depune o cerere în acest sens.

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Sibiu avertizează populația cu privire la riscurile consumului de apă din surse locale (fântâni, șipote și izvoare), după ce analizele efectuate în cursul anului 2025 au scos la iveală un număr mare de probe neconforme.

Locuitorii satului Scoreiu au rămas fără cabinet medical funcțional după ce spațiul nu a mai putut fi autorizat conform normelor sanitare actuale. Oamenii spun că li s-a promis în urmă cu câteva luni renovarea dispensarului, însă lucrările nu au început, iar acum sunt nevoiți să se deplaseze în alte localități pentru a ajunge la medic.
Am căutat să aflăm care este impresia deputatului Ion Mirel (SOS România) despre mesajele președintei partidului din care face parte în fața lui Vladimir Putin. Narativul lansat de Mirel este unul fals, arată Nicu Ștefănuță, vicepreședinte al Parlamentului European.

Muzeul Național Brukenthal din Sibiu schimbă strategia și iese din sălile elegante ale Palatului din Piața Mare mergând în mijlocul comunității. Muzeul demarează un proiect nou, numit „Muzeul Cartierului Tău”, prin care își propune să transforme o zonă rezidențială a Sibiului într-un spațiu expozițional viu.

Transilvania | Extravaganza, cea mai extinsă expoziție dedicată pictorului Ștefan Câlția, una dintre figurile majore ale artei românești contemporane, se deschide pe 19 iunie la Sibiu, în contextul Festivalului Internațional de Teatru (FITS).
Un sibian în vârstă de 35 de ani a fost sancționat de polițiști după ce a fost surprins în localitatea Șeica Mare circulând cu o viteză de 154 de km/h, pe un sector de drum în care viteza legală este de 50.
Primăria Sibiu a lansat licitația pentru proiectarea și execuția lucrărilor de modernizare a străzii Triajului, un proiect care vizează refacerea completă a infrastructurii rutiere și edilitare. Investiția include modernizarea carosabilului, extinderea și reabilitarea rețelelor de apă și canalizare, modernizarea iluminatului public, realizarea unei rețele de cablaj metropolitan și relocarea unor rețele electrice existente.

Administrația Națională de Meteorologie anunță vreme caldă în Sibiu pentru ziua de marți, cu maxime de până la 27 de grade Celsius și cer senin.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Pt ce îți trebuie toată lista? Au spus care sunt cele 6 surse potabile , restul sunt nepotabile.
Buna asta,felicitari…Insa rectific ca om care a mai trecut prin ‘rural’…1,Fierbinti nu e satul romanesc ci doar o mahala-favela de…
Multumim pentru profesionalism si multumim pentru ajutor! Aveti respectul nostru!
Va dati seama cati idioti sunt in Sibiu daca au trimis in parlament un asemenea specimen de care nu a…
La Ludos este potabila apa de la şipot? S-a facut analiza? Multi oameni o folosesc…












Lasă un răspuns