Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Constantin Chiriac, despre proiectul reconfigurării Fabricii de Cultură: Suntem la studiul de fezabilitate. Vrem să adune succesul pe care l-am avut cu spectacolul Faust

Adina Bota
5
DCIM/101MEDIA/DJI_1632.JPG

Constantin Chiriac, directorul Teatrului Național Radu Stanca și președintele Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, a vorbit în cadrul unei conferințe despre stadiul proiectului Fabricii de cultură, spațiu pe care primăria Sibiu l-a cumpărat în toamna anului 2023.

Publicitate
Publicitate

Potrivit acestuia, proiectul se află în faza studiului de fezabilitate și DALI, neștiindu-se exact bugetul de care este nevoie pentru reconfigurarea totală a spațiului

„Suntem la studiul de fezabilitate și faza DALI. E important ca ceea ce va însemna fabrica de cultură să poate să adune ce a însemnat de-a lungul timpului succesul pe care am reușit să-l ducem roată împrejurul lumii cu spectacolul Faust.

Vorbim de patru spații și de posibilitatea de a reabilita spațiul în care jucam Metamorfoze, avem cele trei poduri și am dori ca tot spațiul să poată să fie utilizat nu numai în timpul verii. Este un spațiu foarte generos, e nevoie de toate atelierele și spațiul din față unde erau înainte clinici”, a spus acesta.

Publicitate

O imagine a proiectului în ansamblu va putea fi făcută abia după finalul ediției festivalului din acest an.

„În condițiile în care se va hotărî bugetul la final de februarie, martie și în funcție de ce va însemna bugetul aprobat de fondurile norvegiene, contribuția pe care o poate avea primăria și fonduri atrase, putem să gândim proiectul în totalitate. Nu știm suma la care se va ridica. Până după festival vom avea proiecția a ceea ce vrem și cât va costa”, a mai spus el.

Citește și:

Sibiul a cumpărat Fabrica de cultură cu 6,3 milioane de euro. „Încheiem cu succes un proiect de salvare a unui spațiu cu puternice influențe în peisajul cultural”

Primăria vrea să extindă Fabrica de Cultură și să integreze proiectul cu cel al trenului periurban: întreaga zonă va fi transformată într-un spațiu public accesibil

Publicitate
Publicitate

Adina Bota
Adina Bota

Redactor

adina[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

5 răspunsuri

  1. Avatar Newman
    Newman

    Cu banii sifonati pe acele ruine si fiare vechi se putea construii o cladire noua pentru teatru. Teatrul nu inseamna doar Faust si acesta nu se va putea juca la nesfarsit.

    13
    0
    1. Avatar @Newman
      @Newman

      Exact! Mai ales ca Ofelia Popii a plecat la Bucuresti!

      3
      0
  2. Avatar ???
    ???

    Șifonam bani?

    9
    0
  3. Avatar Un cititor
    Un cititor

    Chiriacule, epoca voastră a apus! Lozincile și slugărnicia față de stăpânii voștri progresiști, nu țin de foame. Vei ajunge la lada de gunoi a istoriei alături de alți slugoi.

    2
    0
  4. Avatar Teofan
    Teofan

    Domnule Chiriac!, nu ai fost în stare să construiești NIMIC, absolut nimic. Sibiul are nevoie de o Sală de Teatru, de un TEATRU NOU. Bâlciul stradal, anualul FITS, nu e teatru, e doar gălăgie pe stradă. Dacă te caută cineva la Asociația unde pompează Primăria banii contribuabililor, nu știu „cum vei scoate cămașa”

    2
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate