În două tronsoane este împărțită continuarea amenajării malurilor Cibinului, prin prelungirea în ambele direcții a pistei de biciclete aflată în prezent în construcție pe o lungime de 3,5 km. Cele două tronsoane au o lungime însumată de 5,1 km.
La 53,7 milioane de lei, cu tot cu TVA (în prețurile valabile la începutul lunii martie 2023) este aproximată valoarea prelungirii amenajărilor de pe malul Cibinului. Primul tronson al acestui proiect (care a primit denumirea de tronson II), pornește din zona podului aflat acum în șantier pe șoseaua Alba Iulia și continuă în amonte până la intersecția cu strada Rozmarinului (adică până la noul pod din Turnișor, amenajat în continuarea noii străzi construită peste Câmpușor).
Acest tronson II va trece prin dreptul unei vechi balastiere, care în timp a transformat peisajul luncii Cibinului într-o zonă foarte pitorească, în care bălțile apărute aici crescând chiar și plante carnivore.
Citește și Foto și video. Cibinul – de la o oază precum Delta Dunării, la groapa de gunoi a orașului
Celălalt tronson al proiectului (denumit tronson III), pornește din zona intersecției străzilor Viitorului și Crișului (acolo unde se încheie pista aflată acum în construire) și continuă în aval pe malul râului până la ieșirea din oraș (capătul dinspre Agnita al străzii Ștefan cel Mare).
Aceste date reies din memoriul tehnic depus de administrația locală în vederea obținerii avizului de mediu pentru aceste lucrări care ar urma finanțate din fonduri europene nerambursabile. Memoriul tehnic face parte din studiul de fezabilitate al proiectului, încredințat de Primărie societății sibiene Aquacon Proiect SRL.
Tot doi metri și tot fără trotuar. Dar cu PVC în loc de metal
Conform memoriului de prezentare, și pe noile tronsoane pista de biciclete este gândită la minimul prevăzut de lege, adică doi metri pentru ambele sensuri și încă un spațiu de siguranță de jumătate de metru.
La fel, pista de biciclete va fi amenajată fără ca și pietonilor să le fie amenajate spații de promenadă. Singurele spații de circulație dedicate pietonilor sunt cele cu o lățime de doi metri prevăzute pe cele două pasarele prin intermediul cărora va fi traversat Cibinul.
Diferit față de soluția aflată acum în implementare este decizia de a stabiliza malurile cu ajutorul unor palplanșe din PVC, față de cele din metalice utilizate în prezent. Memoriul tehnic prevede ca aceste palplanșe să fie bătute tot până la o adâncime de șase metri, deși în proiectul aflat acum în implementare această adâncime nu a fost respectată: constructorii au bătut palplanșele ”până la ce adâncime s-a putut”, după care surplusul a fost tăiat.
Pe întreg traseul sunt propuse a fi amenajate sisteme de iluminat cu panouri solare, coșuri de gunoi cu colectare selectivă și ”bănci smart acoperite”, precum și terase construite deasupra luciului de apă. Totodată, sunt propuse și trei ”toalete smart ecologice” cu sisteme de autocurățare.
De pe un mal pe celălalt
Din cauza lipsei de spațiu între Cibin și construcții deja existente (stație de epurare sau stâlpi de înaltă tensiune), pista de biciclete nu va mai fi prelungită în Turnișor chiar până în dreptul străzii Trandafirilor (zona La Cascade, după cum este cunoscută printre sibieni). Porțiunea va fi, totuși ecologizată, iar traseul pistei de biciclete va începe de lângă noul pod de pe Rozmarinului, pe malul drept, acolo unde sunt și o serie de bălți apărute de-a lungul timpului ca urmare a exploatărilor de balast. În această zonă este propus și o terasă de mari dimensiuni care să ofere loc de belvedere, o a doua fiind proiectată și după alți aproximativ 700 de metri. Denumite zone de relaxare, aceste terase ”oferă un spațiu generos de relaxare și un punct ideal de oprire și admirare a peisajului).
După aproximativ 500 de metri, pista de biciclete traversează pe malul stâng prin intermediul unei pasarele cu o lățime de cinci metri (doi pentru pietoni, trei pentru biciclete). Pasarela va face legătura și cu un drum propus prin PUZ-ul aprobat pentru construirea, de către Primăria Sibiu, a unui ansamblu de locuințe destinate ”specialiștilor”.
Tot pe malul stâng traseul continuă până în apropierea podului de cale ferată peste Cibin. Pod care va fi precedat, prin urmare, de o nouă pasarelă ciclo-pietonală prin intermediul căreia pista va trece din nou pe malul drept, unde se va intersecta cu cea care a fost deja amenajată pe strada Maramureșului.

Înaintea podului de cale ferată, traseul pistei revine pe malul drept al Cibinului
Acest tronson II al pistei de biciclete are o lungime totală de aproximativ 1,6 de km.
De aici, până la intersecția străzii Viitorului cu Crișului (adică până în zona Gușterița), malul Cibinului este în curs de amenajare în cadrul contractului aflat în derulare între Primărie și Con-A. Contractul trebuia finalizat încă din luna februarie. Care sunt motivele întârzierilor este o întrebare la care Primăria Sibiu nu a răspuns, în ciuda solicitării scrise transmisă în acest sens.
Vezi mai jos schițele tronsonului II, conform memoriului tehnic de prezentare

Alte piste existente, incluse în traseu
Cel de-al treilea tronson al proiectului de amenajare a malurilor Cibinului va măsura aproximativ 3,5 km.
Punctul de pornire al acestui traseu este pe malul opus intersecției străzilor Viitorului și Crișului, acolo unde se încheie pista aflată acum în curs de construire. ”Se începe cu o zonă de belvedere, realizată din structură metalică pe deck de lemn, această primă zonă fiind cea mai aproape de luciul apei și poate fi folosită și de către pescari”, se arată în memoriul tehnic prezentat consultării publice.
Pista va continua pe malul stâng, va trece pe sub viaductul centurii ocolitoare și, mai apoi, pe sub podul de pe strada Podului, continuând în paralel cu strada Irisului.
Pe malul stâng pista va fi continuată până la o nouă intersecție cu strada Podului, cea din zona fabricii de cărămidă Wienerberger. Aici, pista de biciclete urmează a fi continuată prin cea deja amenajată pe strada Podului. În fapt, este vorba de un vechi trotuar transformat în urma lucrărilor pe fonduri europene în pistă de biciclete. Iar cum vechiul trotuar a fost transformat în pistă, memoriul pe care Primăria l-a supus acum consultării publice vine cu o propunere. ”Pe acest tronson se poate propune o alee pietonală care sa meargă de-a lungul pistei de biciclete existente”, este propunerea care nu are, însă, un răspuns clar în memoriul de prezentare.

Vechiul trotuar transformat în pistă de biciclete pe strada Podului va fi integrat în proiectul de amenajare a malurilor Cibinului
Pe această ultimă porțiune – la fel ca pe întreg tronsonul III, de altfel – nu se va trece de pe un mal pe celălalt. ”Din studiul realizat pe teren s-a ajuns la concluzia că acest tronson nu necesită pasarele pentru asigurarea conectivității, având în vedere ca pe malul drept al apei este centura ocolitoare a orașului și nu se pot face legături cu orașul”.
Vezi mai jos schițele tronsonului III, conform memoriului tehnic de prezentare



Doi ani
Termenul estimat pentru amenajarea celor două tronsoane de mal este de 24 de luni (față de cele 11 luni prevăzute în actualul contract, termen care nu a putut fi respectat).
Valoarea totală a investiției este estimată la aproximativ 54 de milioane de lei, cu tot cu TVA, din care prețurile construcțiilor și montajului reprezintă aproape 41 de milioane de lei.
Proiectul este acum în faza de consultare publică la Agenția de protecție a Mediului Sibiu.

Amenajarea malurilor Cibinului pe actuala porțiune aflată în lucru (șoseaua Alba Iulia – cartierul Gușterița) trebuia finalizată din februarie
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
27 de răspunsuri
-
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Care 1000, mai pune. 1000 nuneri intr-o singuea zi, si nu au iesit toti care sunt afara in aceeasi zi. Si daca numeri doar copiii cu bicicleta iti ies peste 10000 , probabil.
Si nu e pista de biciclete, sa fim seriosi. Ca si vum ai zice ca intre strada Ludos si Zoo e pista de biciclete. Va fi si alee de promenada pentru pietoni, cum e si acum deja.
Lasa sa fie cheltuiti banii, foarte bine, practic apare un nou parc de-a lungul Cibinului.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Scump, domne, scump….. Eu sunt biciclist, locuiesc aproape de noua pistă, dar vă spun că nu o să fie mulți sibieni care sa și dorească sa pedaleze pe malul Cibinului versus Subarin, Dumbrava, Poplaca, Pădurea de la Selimbar și altele… Se profilează o nouă,, gherlă,, de talia Lacu lu Binder… Da asta i mult mai scumpă….
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
Nea @Mishu: Mai pune în funcțiune și neuronii. Pe moment nu se poate face pista de biciclete pe unde zici tu fiindcă acolo nu ai un culoar de teren domeniu public, ar trebui să rupi toate zecile de străzi existente și intersectate pe traseu și să reconfigurezi absolut totul. Proiectare dificilă, implementare extrem de scumpă. Nici un om normal la cap nu începe cu așa ceva.
-
-
Acum vreo lunā , a trebuit sā strābat pe jos distanta de la Strada Rusciorului pânā la Soseaua Alba iulia. Între Lidl-uri. Am mers pe malul Cibiunului partea dinspre Piata Cibin. Având sub ochi tot timpul pista ( magistrala) de biciclete. Am vāzut pedalând frenetic pe ea ZERO biciclisti. Ei, mi-am zis, sunt pe alte trasee acuma….
-
@Sparrow: Depinde și când te uiți. Greșești dacă vrei să iei ca termen de comparație începutul lunii martie, cu temperaturi reduse și pista ne-termuinată. La fel era și strada Cămpșorului înainte de a fi terminată, iar azi vezi mașină după mașină. La fel și cu pista de biciclete, revino după ce s-a terminat amenajarea.
-
@ Coana…
Ne tinem de statistici….
Pânā la urmā ni se ” fractureazā ” tuturor de câti biciclisti folosesc sau nu folosesc infrastructura velo. E doar o chestie de corectitudine politicā. Hai fārā ipocrizii cā toti ” apārātorii deplasārii sustenabile” au cel putin o masinā si viseazā la una mai nouā Mai puternicā si cu combustibili fosili la greu -
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Bani aruncați pe Cibin (fereastră) ! Puteți să faceți pista de biciclete până la București, dacă nu rezolvați trecerea pe malul celălalt la podul de pe str. Rusciorului, ați făcut un rahat. Ce facem venim cu bicicleta din Turnișor pe malul Cibinului, oprim la podul de pe Rusciorului, mergem pe lângă bicicletă și traversăm pe trecerea de pietoni și peste pod, ca să ajungem la pista de pe celălalt mal al Cibinului ? Îmi vine să râd !
-
Traian de la tine aveam mai multe asteptari in privinta titlului… Deci cat sunt 54mil euro sau RON ca nu se mai intelege nimic. Daca te uiti dupa titlu ar trebui sa fie 54mil RON (peste 10 mil euro) ceea ce este mai realist comparativ cu cele 2mil euro pe pista actuala. Daca este EURO atunci sunt bani exagerat de multi pentru o pista la fel de proasta ca si cele existente in care biciclistii si pietonii de vor ingramadii si injura pentru prioritate pe pista (ciclistii avand in mod normal castig de cauza)…
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Si noi, populimea propunem ca doctorii sa nu mai promoveze pe spagi frumoase diferite medicamente mult mai scumpe decat cele…
Doar de 3 ori au fost prinsi ca se fuam inauntru si nu s-au luat masuri, probabil ca trebuie de…
ce sa faca si directia agricola
ești bine dresat 🙂
are dreptate ! femeile si bărbații „funcționari” sunt bartrani, frustrați, aroganți, urati de iti vine sa ii bati…urati oameni acolo…















Lasă un răspuns